Kārtīga apkārtējā vide pozitīvi iespaido gan cilvēka veselības stāvokli, gan pašsajūtu. Tā kā dienas lielāko daļu cilvēks pavada mājās, ir būtiski uzturēt mājas vidi kārtībā un nepiesārņot gaisu ar ķimikālijām. Sagatavojām ieteikumus, kā dabiskie tīrīšanas līdzekļi palīdzēs ikdienas tīrīšanas darbos. Vai zināji, ka tīrīšanas līdzekļi var būt saudzīgi pret māju, mājiniekiem un apkārtējo vidi?

NETĪRUMI un TAUKI

Vai esi ievērojis to, ka tauki ir tie, kuri no virtuves virsmām un traukiem mazgājas visgrūtāk? Ir risinājums! Ja mazgājamo sodu sajauc ar karstu ūdeni – iegūstam mīkstu tīrīšanas līdzekli, kas atbrīvos no taukiem virtuves virsmu un traukus. Taukainu un pat vaskainu virsmu tīrīšanai ļoti labi palīdz arī etiķis. Šī dabiskā brīnumviela novērš pat pelējumu.

Spirts un citrona sula ir lieliski dabiskie dezinfekcijas līdzekļi, citrona sula vislabāk derēs dažādu griežamo virsmu dezinficēšanai, bet spirts līdzenu virsmu dezinficēšanai, turklāt, tas efektīvi notīra plastmasas virsmas no dažādiem netīrumiem.

 

NEPATĪKAMAS SMAKAS

Nepatīkamas smakas palīdz likvidēt citrons un kafija. Pupiņu kafiju vai kafijas biezumus var ievietot ledusskapī vai pieliekamajā, un tā absorbēs nepatīkamo aromātu. Vēl kāds variants – blakus atkritumu urnai novietotas citrona šķēlītes arī atsvaidzinās gaisu, savukārt, ja nepatīkamais aromāts radies saldētavā – dzeramā soda to novērsīs.

Biežākās problēmas izlietnē, nepatīkamas smakas un ūdens aizdambēšanās, noderēs etiķis un soda – ieberiet sodu un noskalojiet to ar etiķi, šāda ķīmiskā reakcija iznīcinās un aizskalos visus smakas izraisītājus.

Pēc citu spēcīgu aromātu izdalošu ēdienu gatavošanas (piemēram svaigas zivs tīrīšanas), koka dēlīša smaku likvidēs tīrīšana ar etiķi vai citronu, kā arī noskalošana ar siltu ūdeni.

PIEDEGUMS

Tikko radušos piedegumu var notīrīt, mērcējot trauku ūdenī un atstājot uz nakti. Tomēr, ja tas ir lielāks piedegums, var piepildīt trauku ar ūdeni, tam pievienot sauju sodas un rupjā sāls un atstāt uz nakti. Ilgstoša piedeguma atmazgāšanai ir recepte:

 

* ūdeni sajauc ar etiķi, lai tas noklāj trauka apakšu (aptuveni 5ml), liek uz uguns, sagaida vārīšanos, un tad pievieno 2 ēdamkarotes sodas, kas momentā saputosies. Pēc tam piedegušo slāni nomazgā.

 

Ja nepieciešams iztīrīt vara pannas vai keramikas cepamos traukus, raupjais sāls lieliski tiek ar to galā.

 

TRAIPIEM

Ja ir ikdienas tīrīšanas procesā nepieciešamas ziepes, iesakām izmantot dabīgās ziepes, kuru sastāvā nav smaržu, kuras nav pārslu vai pulvera formātā un nesatur naftas pārstrādes produktus. Šādas ziepes dabā noārdās pašas un tās ir kvalitatīvas traipu likvidētājas.

Ļoti netīrus audumus un aizkarus var iemērkt siltā ūdenī, klāt pievienojot vārāmo sāli un izmērcēt uz nakti. Iespējams audums atmazgāsies un pietiks ar mērcēšanu, vai arī procesu būs nepieciešams turpināt un tos mazgāt arī veļas mazgājamā mašīnā.

Drēbju balināšanai var izmantot jau iepriekšminēto citronu, kas ne tikai drēbes izbalinās, bet arī dezinficēs tās no dažādām baktērijām.

Ja tikko uz galdauta ir izlijis sarkanvīna traips, tam vispirms nepieciešams uzbērt sāli un tikai tad izmazgāt, bet ja uz paklāja ir izlijis taukains traips, uz tā momentā ir jāuzber kukurūzas ciete un jāuzgaida 30 minūtes, pēc tam to nepieciešams kārtīgi izsūkt ar putekļsūcēju. Kukurūzas cieti iespējams izmantot arī logu tīrīšanai un mēbeļu pulēšanai.

 

NOGULSNES

Nogulsnēšanās ir process, kad ķīmiskās reakcijas laikā šķīdumā rodas cietas vielas, tās gan neietekmē veselību, toties rada diskomfortu un netīrības izskatu.

Lai iztīrītu apkaļķotu tējkannas iekšpusi, nav nepieciešams pirkt šķīdinātājus, jo visveiksmīgāk ar to tiks galā tējkannā uzvārtītas 2 glāzes ūdens un 3 ēdamkarotes etiķa, ko pēc tam jāizslauka. Vai arī tējkannā ieber 2 ēdamkarotes citronskābes uz 2 glāzēm ūdens, uzvāra un pēc tam izskalo tējkannu.

Soda lieliski noder arī nogulšņu tīrīšanai vannas istabā, spoguļu un stikla virsmām. Pat stikla glāzes, izmazgātas ar sodu, būs izcili spodras. Ja nogulsnes radušās tualetes podā, tās palīdzēs iztīrīt soda un etiķis. Vispirms pods jāapkaisa ar sodu un tad jāizberž ar etiķī saslapinātu sūkli.

Uz ūdens krāniem un dušā rodas kaļķa nogulsnes, kuras, it īpaši no hromētām virsmām, ir patiešām grūti notīrīt, taču to ir iespējams risināt ar pāris citroniem. Citronu nepieciešams ieberzēt virsmā un jānoskalo ar ūdeni. Ja nogulsnes ir ļoti iestāvējušās, šo procedūru būs nepieciešams atkārtot vairākas reizes.

ATCERIES!

Regulāra tīrība atvieglo ikdienas uzkopšanu un ievērojami palielina iekārtu, priekšmetu, mēbeļu kalpošanas ilgumu. Sagatavo tīrīšanas līdzekļus jau iepriekš un padari mājas uzkopšanu vēl ērtāku!

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone