Tik silti ir rīta saules stari, skaidra gaisma uz rakstāmgalda un mājīgs saulriets istabā, tieši tāpēc logi mājas būvniecībā ieņem nozīmīgu lomu. Saka, ka logi esot mājas acis, tātad viena no svarīgākajām detaļām mājas būvniecībā. Kā izvēlēties piemērotākos logu risinājumus savam mājoklim? Šoreiz aplūkosim, kādas īpašības piemīt koka logiem, kāpēc tos vērts izvēlēties un kā rīkoties, lai tie kalpotu līdz pat 100 gadiem.

KOKA LOGI – LABS LĒMUMS

Koka logu galvenā priekšrocība ir tā, ka koks ir dabīgs un videi draudzīgs, atjaunojams resurss. Tas ir elpojošs materiāls, nodrošinot telpā optimālu gaisa mitrumu. Tas novērš nevēlamu, cilvēka veselībai kaitīgu mikroorganismu rašanos, piemēram, pelējumu. Koka logiem ir viszemākā siltuma vadītspēja, kas nozīmē, ka tie lieliski saglabā siltumu telpā ziemas laikā, bet vasarā – vēsumu. Koka logiem ir ilgs kalpošanas laiks, jo tos ir iespējams remontēt un atjaunot. Arī tad, ja māja atbilst kultūrvēsturiskā pieminekļa statusam vai ēkai gribas radīt senatnīgu pieskaņu ar dažādiem dekora elementiem rūtīs, tad koka logi būs vispiemērotākais risinājums.

Vēlamies uzsvērt, ka koka logu lieliska īpašība ir arī tā dizains, jo atbilstoši izvēlētajam kokmateriālam un aizsarg klājumam, tā tekstūra piešķirs mājīgu un siltu noskaņu telpās. Mūsdienās kokam iespējams piešķirt jebkuru krāsas toni, izmantojot videi draudzīgas, uz ūdens bāzes veidotas lakas un krāsas.

Šī gada augustā Latvijā veiktais eksperiments* pierādīja, ka koka logi salīdzinājumā ar plastmasas logiem ir drošāki, jo pārogļojas lēnāk. Degšanas procesā koka logi izkrita pēc 35 minūtēm, savukārt plastmasas logi jau pēc 7 minūtēm. Jāpiebilst, ka koka logu utilizācijas procesā netiek nodarīts ļaunums apkārtējai videi, jo koks degšanas laikā neizdala indīgas gāzes, bet kādi vēl ir iemesli, lai savam mājoklim izvēlētos koka logus? 

AKTUALITĀTES KOKA LOGU RAŽOŠANĀ

Jaunākās inovācijas koka logu izgatavošanā pilnībā maina seno priekšstatu. Tos vairs neizgatavo tikai no masīvkoka, šobrīd iecienīts veids koka logu profilu izgatavošanā ir līmēta koksne. Šādā koksnē nav zaru, koksnes defektu, sveķu kabatu vai zilējumu, koksne ir viendabīga gan pēc krāsas, gan tekstūras. Logu profiliem, kas tiek gatavoti no šādas koksnes, ir augsta stabilitāte, noturība pret deformācijām un temperatūras svārstībām. Mūsdienu koka logs savās īpašībās ir kļuvis ilgmūžīgs, izturīgs, nodrošina izcilas skaņas izolācijas īpašības, noturību pret lietu un vēju, kā arī ērtu loga lietošanu un kopšanu.

dores-privatmaju-realizetie-projektiLOGU TENDENCES

Tā pat kā katrai industrijai arī logiem ir tendences. Galvenās atšķirības ir aprīkojumā, kādu izvēlas klienti. Ģimenēm, kas dzīvo pilsētā, būtiska ir skaņas izolācija, lai norobežotos no ārējās vides skaņām, tā iemesla dēļ aizvien biežāk nākas logus aprīkot ar īpašām sistēmām, kas izolē skaņu. Ļoti bieži jaunās ģimenes izvēle aprīkot logus ar bērnu drošību (slēdzami vai fiksējami rokturi, kas neļauj bērniem bez pieaugušo klātbūtnes logu atvērt). Savukārt klientiem, kas dzīvo laukos, aktuāli ir klasiski risinājumi bez specifiska aprīkojuma. Pēdējos gados vērojama kopīga tendence krāsas izvelē – šobrīd vispopulārākais tonis ir dažādu nianšu pelēkais. Ievērojami pieprasīts ir arī stila krāsojums –  lakai piejaucot 2% balto krāsu un panākot “piena” efektu, kad caur vieglu tonējumu ir redzama koka dabiskā struktūra.

Eiropas tirgu lielā mērā ietekmē izejvielu izmaksas, tehnoloģiju sasniegumi un regulatīvie apsvērumi. Logiem, tā pat kā koka ārdurvīm ir dekoratīva nozīme, tāpēc tos ietekmē vietējās kultūras aspekti. Materiālu veidu izvēle – Ziemeļeiropā 90% no tirgus ir koka logi, Centrāleiropā PVC logiem ir ļoti spēcīgas tirgus pozīcijas, savukārt, Eiropas dienvidos alumīnija profila logi ir ļoti populāri. Skandināvu stilu raksturo vienkāršība un funkcionalitāte. Tie ir lieli logi, kas nodrošina labu apgaismojumu, līdz ar to logu izvēlē, kā viens no būtiskākajiem faktoriem ir lieli stikla laukumi, mazāk koka detaļu. Skandināvi labprāt izvēlas mūsdienīgus risinājumus, piemēram, pašattīrošus vai paštonējošus stiklus.

Pateicoties koka logu augstajai siltuma noturībai, aktuāla tendence ēkas arhitektūrā ir fasādes daļas izveidošana ar lieliem, plašiem stiklojumiem. Šis risinājums ļauj vizuāli paplašināt telpu, piešķirt vairāk dienas gaismas un būt tuvāk dabai.

Ja koka logi tiek regulāri un pareizi kopti, tad tie nav jāpārkrāso līdz pat 15 gadiem. 

KOKA LOGU KOPŠANA

Koka logus nepieciešams kopt un tīrīt ar speciāliem kopšanas līdzekļiem vismaz vienu reizi gadā. Tādi tīrīšanas līdzekļi pasargā un atsvaidzina pārklājumu, saglabājot tā elastīgumu. Logus nedrīkst mazgāt ar skābi saturošiem, abrazīviem līdzekļiem. Ja koka logi tiek regulāri un pareizi kopti, tad tie nav jāpārkrāso līdz pat 15 gadiem. Tāpat ieteicams vienu reizi gadā apskatīt logu furnitūru – slēgšanās mehānismus, lai pārliecinātos, ka tie ir tīri no putekļiem vai smiltīm, kas apgrūtina logu blīvēšanos.  Māju saimniekiem jāveic regulāru konstrukciju apkopi, kurā iekļauta: furnitūras eļļošana, konstrukciju tīrīšana, mehānismu regulēšana, blīvgumiju pārbaude, silikona un apdares pārbaude.

IEVĒRO!

Pastiprinātu uzmanību pievērs, ja logs atrodas ēkas dienvidu pusē un ir pakļauts intensīvākai saules gaismai. Protams, koka logus būs nepieciešams laiku pa laikam pārkrāsot, vidēji krāsojumu nepieciešams atjaunot pēc  10 – 15 gadiem, bet tā pat kā ikviens kvalitatīvs produkts arī koka logi var kalpot ļoti ilgi, ja vien to pareizi lieto un kopj.

Raksts tapis sadarbībā ar koka logu ražotājiem Latvijā  SIA “Staļi” un SIA “Flora”.